سرفیس پرو 3

 

مایکروسافت در کنفرانس خود که در شهر نیویورک در حال برگزاری است، نسل جدید تبلت‌ خود را با نام Surface Pro 3 معرفی کرد. تبلت جدید مایکروسافت تنها 9.1 میلی‌متر ضخامت داشته و با اندازه‌ی صفحه‌نمایش 12 اینچ، علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین تبلت سرفیس معرفی شده تا کنون است، نازک‌ترین دستگاه مجهز به پردازنده‌ی سری Core i اینتل نیز محسوب می‌گردد.

 

 زمانی که مایکروسافت، خبرگزاری‌های مختلف را در نیویورک به همایش خود خواند، همه‌ی ما تصور می‌کردیم که معرفی نسخه‌ی مینی سرفیس در دستور کار باشد؛ اما در عوض شاهد معرفی تبلت‌بزرگ‌تر 12 اینچی Surface Pro 3 از سوی این کمپانی بودیم.

همچون نسل قبلی سرفیس، این تبلت نیز به یک پایه‌ی نگهدارنده مجهز است. رئیس بخش سرفیس مایکروسافت مدعی است که سرفیس پرو ۳ برای حذف تقابل میان تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها طراحی شده تا مشکل انتخاب را از سر راه خریداران بردارد. پایه‌ی نگهدارنده‌ی دستگاه حالت چند وضعیتی داشته و از ۴۵ درصد قدرت صدای بیشتر برخوردار است. پنی، رئیس بخش سرفیس مایکروسافت می‌گوید: «این تبلتی است که می‌تواند جایگزین لپ‌تاپ شما شود».  ضخامت 9.1 میلی‌متری سرفیس پرو ۳ با در نظر گرفتن اینکه این دستگاه بیشتر به خانواده‌ی اولترابوک‌ها تعلق دارد، یک مهندسی بسیار خوب محسوب می‌شود.

مایکروسافت در Surface Pro 3 به یک صفحه‌نمایش 12 اینچی با نسبت تصویر 3:2 با رزولوشن 2160 در 1440 روی آورده؛ اما حاشیه‌های موجود در طراحی مشکی و نقره‌ای کناری دستگاه، به نسبت نازک هستند. علاوه بر اینکه Surface Pro 3 بسیار نازک‌تر از نسل پیشین خود است. وزن دستگاه نیز به مراتب کم‌تر شده و تنها 800 گرم وزن خواهد داشت. پنی در مراسم مایکروسافت در نیویورک، به منظور مقایسه‌ی لپ‌تاپ‌های معروف با سرفیس پروی ۳، مک‌بوک ایر اپل را مثال زده و از فاکتورهای وزن و رزولوشن صفحه‌نمایش، بعنوان بهبود یاد کرده است. مایکروسافت همچنین از نزدیک با اینتل همکاری کرده تا اطمینان حاصل کند که آخرین پردازنده‌ی Core i7 این کمپانی در دل دستگاه جدید مایکروسافت قرار می‌گیرد. البته پردازنده‌ی جدید نیز همچنان برای خنک‌سازی به یک فن نیاز دارد که مایکروسافت در این خصوص با بازطراحی شاسی دستگاه، مشکل به چشم‌آمدن شیارهای مربوط به خنک‌سازی را اصلاح کرده است.

 شاید مهم‌ترین مسأله در خصوص Surface Pro 3، ترکیب جدید پایه‌ی نگهدارنده و تایپ‌کاور دستگاه باشد. پنی در این رخداد برای چندمین بار به قابلیت ترکیب لپ‌تاپ و تبلت سرفیس پرو ۳ اشاره کرد؛ مسأله‌ای که هرگز تا کنون توسط سرفیس پرو و سرفیس پرو ۲ بطور کامل حل نشده بود. پایه‌ی نگهدارنده‌ی جدید از یک حالت canvas mode یا بوم‌مانند پشتیبانی می‌کند که سرفیس پرو ۳ را در یک زاویه‌ی ۱۵۰ درجه‌ای قرار می‌دهد و بطور خاص برای طراحی و نگارش در نظر گرفته شده است. همچنین با توجه به معرفی تایپ‌کاور جدید که بصورت مغناطیسی، محکم به صفحه متصل شده و پایداری بیشتری را ارائه می‌کند، احتمالاً خواهید توانست بصورت بهینه‌تری از دستگاه در حالتی که آن را بر روی پای خود قرار داده‌اید، استفاده نمایید. پایه‌ی نگهدارنده‌ی سرفیس پرو ۳ از سه وضعیت مختلف پشتیبانی می‌کند و تایپ‌کاور نیز به منظور تناسب با کاربرد دستگاه، بصورتی که بر روی پا قرار گیرد بهینه شده است. مسلماً تغییر مذکور، اصلاح کوچکی محسوب می‌شود؛ اما در هر صورت یکی از ویژگی‌های اصلی لپ‌تاپ‌ها، قابلیت کار با دستگاه در حالت قرارگیری بر روی پا است که سرفیس پرو ۳ نیز از آن بی‌نصیب نخواهد بود.

منبع : زومیت