nexus-devices

گوشی‌های نکسوس گوگل چند سالی است که به قیمت بسیار مناسب در عین امکانات بالا و سخت‌افزار عالی مشهور هستند. این گوشی‌ها مخصوصاً در برخی کشور‌های خاص بهترین گزینه برای خرید یک گوشی اندرویدی محسوب می‌شوند. اما گزارش‌های حاکی از آن است که گوگل قصد دارد آن‌ها را با گوشی‌های گران‌تر و البته حرفه‌ای جایگزین کند.

شایعاتی در مورد پروژه نقره‌ای اندروید از چند هفته پیش منتشر شده بود و حالا چهار منبع معتبر برای تأیید کرده‌اند که گوگل قصد دارد تولید گوشی‌های خوش‌قیمت سری نکسوس را متوقف کرده و آن‌ها را با گوشی‌های حرفه‌ای یا اصطلاحاً High-end نقره‌ای جایگزین کند. این تغییر برای گوگل گسترده و گران خواهد بود چرا که گوگل قصد دارد تا این گوشی‌ها را بر خلاف سری نکسوس با شدت و قدرت زیادی تبلیغ کند و همچنین آن‌ها را بدون برنامه‌های اضافی اپراتورهای مختلف عرضه کند.

به این ترتیب گوگل باز هم قصد دارد سری سیلور را از نظر آپدیت‌های نرم‌افزاری پشتیبانی کرده و بهترین تجربه کاربری اندروید را بر روی آن‌ها ارائه کند اما دیگر خبری از قیمت‌های استثنایی نخواهد بود. گفته می‌شود ال‌جی و موتورولا به احتمال زیاد اولین کمپانی‌هایی خواهند بود که برای تولید گوشی‌های سیلور مدنظر گوگل قرار گرفته‌اند در حالی که سامسونگ، اچ‌تی‌سی و سونی نیز ممکن است بعدها به این گروه بپیوندند. شاید گوشی‌های نسخه گوگل پلی مانند One M8 یا Galaxy S5 مثال‌های خوبی باشند از این‌که گوگل چه چیزی را در سر دارد.

/One-M8-GPE

به نظر می‌رسد گوگل قصد دارد خودش را شبیه به اپل بیشتر درگیر سخت‌افزار کند و نشان دهد که بسیاری از گوشی‌های پرفروش دنیا از اندروید قدرت گرفته‌اند؛ همان‌طور که در صفحه آغازین بوت اسکرین پرچم‌داران اخیر اچ‌تی‌سی و سامسونگ نیز عبارت Powered by Android به چشم می‌خورد. همچنین پیش تر گوگل در جلسه‌ای با حضور سامسونگ از این کمپانی کره‌ای درخواست کرد که تغییرات و دستکاری‌ها را در اندروید کمتر کرده و سرویس‌های گوگلی را جایگزین نسخه‌های سامسونگی نکند.

گفته می‌شود گوگل قصد دارد حدود یک میلیارد دلار برای مهاجرت از نکسوس به سیلور هزینه کند و درست مانند سری نکسوس، سری جدید نقره‌ای نیز ابتدا در امریکا و کشورهای توسعه‌یافته و از طریق گوگل پلی عرضه خواهد شد. البته هنوز مشخص نیست که گوگل قصد دارد میانه‌بازار جایی که جای خالی نکسوس‌ها حس می‌شود را چه کند.

 

منبع: فارنت