(شما برنده شده‌اید) عبارتی که ممکن است هرچند ماه یکبار در محیط اینترنت با آن مواجه شوید، اما اخیرا موج جدیدی از ایمیل‌های دروغی در جی میل به راه افتاده که ممکن است امنیت سیستم شما را به خطر بیندازد.

این ایمیل که در عنوانش از اسم Gmail Team استفاده شده حاوی یک فایل متنی است که درون آن نوشته شده: «این نامه الکترونیکی به شما اعلام می‌کند که آدرس ایمیل شما یک جایزه ۵۰۰ هزار دلاری و یک لپ‌ تاپ اپل را برای این ماه برنده شده است.

برای اینکه بتوانید جایزه خود را دریافت کنید، باید اطلاعاتی اعم از نام کامل، آدرس، جنسیت، شغل، سن، تلفن مستقیم، ایالت و کشور خود را برای ما ارسال کنید. اما دریافت این اطلاعات برای مهاجم چه سودی به همراه می‌آورد؟ معمولا هدف مهاجمان از ارسال‌ چنین ایمیل‌هایی دریافت اطلاعات است.

در نگاه اول این اطلاعات چیزی از کاربر کم نمی‌کند، اما می‌تواند تحلیل‌های متفاوتی برای فرد مهاجم به همراه آورد. بسیاری از کسانی که چنین ایمیل‌هایی ارسال می‌کنند شرکت‌های تبلیغات هستند و می‌خواهند از مخاطبانشان یک بانک اطلاعاتی داشته باشند.

 متاسفانه بسیاری از شبکه‌های اجتماعی معروف بانک اطلاعاتی خود را به فروش می‌گذارند و این موضوع باعث می‌شود فرد به راحتی بتواند به آنها ایمیل‌های جعلی ارسال کند. درحقیقت، این نقض حریم شخصی توسط شبکه‌های اجتماعی معروف هم اتفاق می‌افتد؛ چراکه درآمد زیادی را برای آنها به همراه خواهد داشت و نظارت چندانی روی آنها نیست.

بهتر است کاربران برای عضو شدن در چنین شبکه‌هایی از ایمیل عمومی استفاده کنند. بهتر است کاربران در مواجهه با چنین نامه‌هایی آنها را باز نکنند، چرا که ممکن است ایمیل حاوی کدهایی باشد که سیستم او را تحت کنترل خود قرار دهد. به علاوه باید به آدرس ایمیل ارسالی نیز توجه کرد.